Akwarium - zbiornik cz. 1 - Rozmiary i masa

Napisałem wpis o tym jakie akwarium polecam dla początkujących tutaj.

Tym razem postaram się poruszyć tematykę zbiorników nieco bardziej dogłębnie.

Akwarium ma kilka cech:
  • rozmiary - to chyba oczywiste
  • kształt
  • materiał z jakiego jest wykonany, niekoniecznie musi to być szkło
  • technologia łączenia szyb
  • inne cechy takie jak kolor użytego sylikonu czy szkieł

Akwaria standardowe

W tym wpisie założę, że mówimy o najpopularniejszych akwariach jakie są stosowane w Polsce. Czyli standardowe akwarium prostokątne ze szkła float klejone sylikonem. Nie wiem ile, ale strzelałbym, że co najmniej 90% zbiorników to właśnie coś takiego.

Takie standardowe akwarium polecam wszystkim. Zbiornik jest tani, łatwy w obsłudze i w zasadzie wiadomo co i jak. Wszelkie odejścia od tej normy, czyli inne materiały i kształty wymagają pewnej wiedzy i z pewnością kosztują więcej.

Podstawową cechą akwarium są jego rozmiary. Istnieją rozmiary standardowe, czyli w takich rozmiarach są dostępne gotowe akwaria na rynku. Oto lista:
  • długość x szerokość x wysokość
  • 40x25x25cm - 25l, dostępne również w wersji o wysokości 30cm
  • 50x30x30cm - 45l
  • 60x30x30cm - 54l
  • 80x35x40cm - 112l
  • 100x40x40cm - 160l
  • 120x40x50cm - 240l
  • 150x50x50cm - 375l
  • 200x60x60cm - 720l
Lista gotowych akwariów jakie można z łatwością kupić jest znacznie dłuższa, ale te rozmiary są chyba najczęstsze.

Wysokość akwarium nie powinna przekraczać 60cm, gdyż na taką długość można wygodnie manipulować wewnątrz ręką. Obsługa wyższych akwariów wymaga specjalistycznego sprzętu lub nurkowania.
Ponadto przy wysokości większej niż 60cm akwarium może wywierać zbyt wielki nacisk na strop pomieszczenia. Wyższe akwaria bezwzględnie wymagają projektu budowlanego, który będzie do niech dostosowany lub specjalnych rozwiązań jak np. podwieszanie akwarium na kotwach na ścianie nośnej.

Szerokość akwarium ma mniejsze znaczenie. Jeśli ktoś chce robić akwarium roślinne, to chce mieć jak największą powierzchnię do obsadzenia. Jeśli ktoś chce mieć większe ryby, to szerokość powinna być równa co najmniej dwukrotnej długości największej ryby.

Długość akwarium jest najważniejszym parametrem, bo to od niej zależy jakie ryby możemy tam trzymać. Dobór rozmiaru akwarium do planowanych ryb znajdziecie w tym wpisie.

Rozmiar akwarium zależy od trzech ważnych spraw:
  • miejsca w jakim ma się znajdować
  • ryb jakie chcemy tam trzymać
  • możliwości finansowych
Temat umiejscowienia akwarium poruszyłem tym wpisie. Jest to jednak oczywiste - jeśli nie mamy innych ograniczeń to szukamy dostępnego miejsca i wybieramy zbiornik o odpowiednich rozmiarach.
Dobór obsady pod zbiornik i zbiornika pod obsadę omawiałem we wpisie, do którego link podałem wyżej.
Możliwości finansowe to temat rzeka. Trzeba pamiętać, że duże akwarium to nie tylko większy koszt startu (zbiornik + filtracja + obsada), ale także większy koszt przede wszystkim energii elektrycznej. W zbiorniku 50l z powodzeniem można zastosować świetlówkę 14W, kilkuwatowy filtr i słabą grzałkę. W zbiorniku 240l samo oświetlenie to pobór mocy rzędu 60-100W, filtr pobiera co najmniej kilkanaście watów, a grzałka musi ogrzać znacznie więcej wody. 
Z punktu widzenia akwarystyki napiszę jedno - im większe akwarium tym lepiej. Więcej roślin, stabilniejsze warunki i znacznie szerszy wybór ryb. Warto wziąć te kilka litrów więcej.
Mimo to, początkującym odradzam gigantyczne zbiorniki. Lepiej zacząć i skończyć przygodę na 50l niż męczyć się z olbrzymem zajmującym pół mieszkania i wymagającym wanny wody przy podmiance.

Masa akwarium

Masa akwarium to ok. litraż przemnożony razy 1,5. Masa wody to 1kg/l, ale zbiornik i podłoże to duże obciążenie.
Czyli akwarium 112l ma ok. 168kg. A akwarium 600l może mieć 900kg, czyli blisko tonę.

Akwaria mające do 40l to akwaria nano. Takie akwaria z powodzeniem można ustawić gdziekolwiek.
Akwaria między 40-100l to akwaria małe, które powinny się utrzymać na większości typowych biurek, regałów czy szafek. Należy jednak zachować czujność.
Akwaria o rozmiarach 100-200l to już spore obciążenie. Dla takich akwariów należy przeprowadzić testy, czy mebel jest w stanie je utrzymać.
Do akwariów 200-500l należy przeznaczyć specjalnie wzmocniony mebel i dokładnie przemyśleć umiejscowienie, gdyż jakiekolwiek późniejsze przenoszenie oznacza całkowite opróżnianie zbiornika. Należy takie akwaria dokładnie wypoziomować.
Akwaria powyżej 500l wymagają dokładnych badań budynku. Akwaria takie bezwzględnie muszą być dobrze wypoziomowane, w innym wypadku sylikonowe łączenia ścian bocznych mogą puścić pod naporem wody. Najlepiej umieszczać je na specjalnych postumentach, które mają połączenie z elementami konstrukcyjnymi budynku. Po instalacji tak dużego zbiornika należy monitorować stan budynku - osiadanie stropów, pęknięcia ścian. Ogólnie nie polecam instalacji tak dużych akwariów, jeśli nie możemy zmodyfikować projektu budowlanego dla potrzeb takiego zbiornika.

Komentarze

  1. Zbiornik Adblue oferowany przez Ekonstal zapewnia bezpieczne i wygodne przechowywanie płynu AdBlue, stosowanego w nowoczesnych pojazdach. Konstrukcja zbiornika umożliwia zachowanie stabilności właściwości płynu, dzięki czemu jest on gotowy do użycia w każdym momencie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 5 - neonki

Filtr do akwarium 50l

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 6 - Otosek przyujściowy