Gdzie umieścić akwarium?
Umieszczenie akwarium ma istotny wpływ na jego utrzymanie. Jest kilka podstawowych zasad.
Akwarium nie powinno być na słońcu
- Słońce oświetla wodę i powoduje to wzrost glonów.
- Słońce nagrzewa wodę i nie zawsze jest to odpowiednie dla wszystkich gatunków zwierząt akwariowych. Wpis na temat temperatury.
- W naszej szerokości geograficznej w lecie słońce świeci około 16 godzin na dobę. W tropikach słońce przez cały rok świeci ok. 12 godzin.
Akwarium nie należy ustawiać przed oknem. Najlepiej ustawić głębiej w pokoju, tak by naturalne światło słoneczne dochodziło lekko rozproszone, ma to pozytywny wpływ na rośliny. Można też zbiornik ustawić w pomieszczeniu zupełnie zaciemnionym, wtedy akwarium jest oświetlane tylko własnym światłem.
Warto tu zauważyć, że również światło z pokoju może mieć niekorzystny wpływ na akwarium.
Akwarium nie powinno stać blisko grzejników i kuchenek
To powoduje niekontrolowane nagrzewanie wody.
Akwarium powinno znaleźć się blisko gniazdka z prądem
Sprzęt akwarystyczny zasilany jest prądem.
Akwarium dobrze jest ustawić w miejscu spokojnym, gdzie nie ma wielkiego ruchu
Spłoszone ryby znacznie trudniej obserwować. Najlepiej unikać stawiania akwariów w korytarzach, miejscach publicznych. Jeśli akwarium ma być w ruchliwym miejscu można wykorzystać krewetki lub zbiorniki bardzo duże. W dużych zbiornikach ryby czują się bezpieczniej, nawet przy wielu bodźcach z zewnątrz.
W miejscu spokojnym jest dużo mniejsza szansa na to, żeby akwarium się stłukło w wyniku jakiegoś wypadku.
Poza tym ryby słyszą. Najlepiej żeby akwarium nie znajdowało się w bezpośredniej bliskości głośników.
Akwarium powinno znajdować się na stabilnej podłodze i meblu.
Ryby źle reagują na silne wstrząsy. Stają się nerwowe. Duże wstrząsy mogą naruszyć konstrukcje znajdujące się akwarium.
Jeśli akwarium znajduje się na komodzie lub biurku, warto upewnić się, że szuflady nie są zbyt często otwierane. Drzwi szafek raczej nie powodują tak mocnych drgań jak szuflady.
Jeśli akwarium znajduje się na komodzie lub biurku, warto upewnić się, że szuflady nie są zbyt często otwierane. Drzwi szafek raczej nie powodują tak mocnych drgań jak szuflady.
Do akwarium powinien być swobodny dostęp
Od góry najlepiej zostawić ok. 50cm i więcej, tak żeby można było łatwo wykonywać czynności pielęgnacyjne. Wskazany jest również dostęp z boków. Z tyłu często umieszcza się elementy techniczne (kable, rury) oraz tło, ale ja zalecam szczelne dopasowanie do ściany jeśli jest to możliwe, tak żeby ryby nie mogły wyskoczyć za tylną szybę.
Z przodu powinno być dużo miejsca
Tak, żeby swobodnie móc prowadzić zabiegi pielęgnacyjne oraz móc podziwiać zbiornik. Tutaj zalecam minimum 2 metry i odradzam umieszczanie zbiorników w wąskich przejściach.
Należy przewidzieć miejsce na filtry, kable i pokrywę
Filtr zewnętrzny zajmuje trochę miejsca, popularne jest umieszczanie go w szafce pod akwarium lub obok. Kable będą co najmniej trzy: grzałka, filtr i oświetlenie. Pokrywa to kolejne centymetry, trzeba pamiętać, że pokrywa będzie otwierana.
W akwarium roślinnym dodatkowo może być stosowane podawanie CO2, czasem będą jeszcze inne urządzenia.
Warto pomyśleć gdzie umieścimy pozostały sprzęt
Pokarmy, nawozy, siatki, rurki, wiaderka. Cały ten sprzęt zajmuje całkiem sporo miejsca. Jeśli decydujemy się na mebel przeznaczony pod akwarium, to najlepiej dodać do niego odpowiednie półki i szuflady.
Komentarze
Prześlij komentarz