Oświetlenie w akwarium cz. 2 - Dobór oświetlenia świetlówkowego
Dobór oświetlenia do akwarium to bardzo istotna część projektu. Od oświetlenia zależy wygląd akwarium, kondycja roślin, a także zagrożenie wysypem glonów. Oświetlenie jest istotną częścią kosztu założenia i prowadzenia akwarium, a modyfikacje również nie są tanie.
We wpisie wprowadzającym przedstawiłem technologie, aktualnie zalecam ograniczyć się do dwóch: świetlówek lub diod LED. Być może ktoś zechce skorzystać z technologii halogenowej, a w szczególnych przypadkach wystarczająca może być zwykła żarówka, jednak nie uważam tego za optymalne. Halogeny po prostu są zbyt drogie i w tej cenie można sobie już pozwolić na bardzo dobre oświetlenie LED. Ale jeśli ktoś już coś ma i korzysta, to niech się tego trzyma.
Moc świetlówek na litr?
Najczęściej podawaną jednostką jest moc świetlówek podzielona przez objętość akwarium. Np. akwarium 112l oświetlone przez dwie świetlówki T8 o mocy 18W ma:2*18W = 36W
112l/36W = 3,(1) W/l ~ 0,3W/l
Wprawdzie jest to wartość przybliżona i nie pozwala na dokładny opis sytuacji akwarium, ale wystarcza do przygotowania dobrze funkcjonującego projektu.
Oświetlenie można podzielić na kilka kategorii:
- światło bardzo słabe o mocy 0,25W/l
- światło słabe o mocy ok. 0,35W/l (0,25 - 0,4 W/l)
- światło średnie o mocy ok. 0,5 W/l (0,4-0,6 W/l)
- światło mocne o mocy ok. 0,7 W/l (0,65- 0,8 W/l)
- światło bardzo mocne o mocy 0,8-1,5 W/l
- światło nadmierne o mocy przekraczającej 1,5W/l
Światło bardzo słabe uniemożliwia poprawny wzrost roślin, a akwarium może wydawać się ciemne, szczególnie jeśli w pokoju jest jasne oświetlenie. Takie słabe oświetlenie można jednak z powodzeniem zastosować w biotopach bez roślin: czarne wody, Tanganika, Malawi. Słabe oświetlenie ma dwie zalety: pozwala na znaczną oszczędność energii oraz ogranicza rozwój glonów. Ponadto wiele gatunków ryb preferuje półmrok.
Światło nadmierne o mocy przekraczające 1,5W/l można spotkać w niektórych akwariach roślinnych i morskich. Nazywam je nadmiernym, gdyż eksperymenty wykazały, że tak silne oświetlenie w niewielkim stopniu przyspiesza wzrost roślin wymagając przesycenia wody dwutlenkiem węgla i innymi nawozami. Przekraczanie wartości 1,5 W/l w przypadku akwariów z wodą słodką nie ma żadnych pozytywnych efektów. W przypadku akwariów słonowodnych taka duża moc oświetlenia może być wskazana, ale raczej nie przez cały dzień.
Oświetlenie bardzo mocne wynoszące ok. 1W/l jest konieczne do poprawnego wzrostu korali i spotykane w high-techowych zbiornikach roślinnych. Mimo to odradzam tak mocne oświetlenie, gdyż spowoduje ono wysyp glonów przy zaburzeniu nawożenia.
Pozostałe 3 kategorie są popularne w zbiornikach.
Światło słabe o mocy ok. 0,35 W/l.
Zestawy oferujące taką moc oświetlenia są najczęściej spotykane na rynku "gotowców". Ja sam posiadam dwa akwaria z pokrywą Wromaka mające właśnie ok. 0,3W/l.Oświetlenie takie jest bardzo dobre dla początkującego akwarysty. Akwarium jest dostatecznie dobrze doświetlone i wystarcza większości popularnych gatunków roślin. Ponadto świetlówki pobierają względnie niewielkie ilości energii, np. w przypadku akwarium 54l będzie to 14W, a w przypadku akwarium 450l będzie to ok. 150W.
Takie oświetlenie nada się dla:
- zbiorników bez roślin: czarne wody, Malawi, Tanganika
- zbiorników low-tech
- akwariów towarzyskich
- zwykłych zbiorników dla ryb
- mchy
- zwartki, żabienice
- mikrozoria, anubiasy, bolbitis
- nurzańce, ludwigia repens, nadwódka, najas, moczarka, rogatek, wąkrota białogłowa
- lotos tygrysi, krynia tajlandzka, sitowie (Eleocharis acicularis, parvula)
- rośliny pływające: różdżyca rutewkowa, pistia, rzęsa
Ponadto trzeba pamiętać, że w takich zestawach oświetlenie często jest skupione na środku i rośliny posadzone po bokach mogą rosnąć słabo.
Warto wspomnieć, że przy tak niewielkim oświetleniu należy wstrzymać się od nawożenia roślin, gdyż zwykle doprowadzi to do akumulacji związków chemicznych i wysypu glonów.
Światło średnie - ok. 0,5 W/l
Żeby uzyskać taką wartość oświetlenia zwykle wystarczy wymienić świetlówki T8 ze zwykłego zestawu na świetlówki T5. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to taka prosta operacja, wymaga zakupu odpowiedniego statecznika i oprawek.Taka moc oświetlenia umożliwia prowadzenie znacznie bardziej "roślinnego" akwarium. Praktycznie każdy gatunek rośliny (poza pewnymi wyjątkami) w takim akwarium się odnajdzie.
W zbiorniku oświetlonym w taki sposób nie trzeba, wręcz nie należy, stosować CO2, ale można podawać niewielkie ilości nawozów, szczególnie potasu.
Przy 0,5W/l powodzeniem można uzyskać trawnik z odpowiednich roślin, a tempo wzrostu będzie wymagało regularnych przycinek w odstępach około dwutygodniowych.
Moim zdaniem akwaria o takiej mocy oświetlenia to najlepszy wybór jeśli ktoś chce prowadzić zbiornik roślinno-ozdobny. Dają bardzo duże możliwości i świetny efekt, a równocześnie nie wymagają tyle zabiegów i kosztów co zbiorniki high-tech.
Światło o mocy ok. 0,7W/l
Tak mocne oświetlenie pozwala na uprawę praktycznie dowolnej rośliny i dowolne kształtowanie. Niestety jednak przy takim oświetleniu może okazać się że konieczne jest nawożenie dwutlenkiem węgla, nie wspominając już o nawożeniu mikro i makro.W mojej opinii dalsze zwiększanie mocy oświetlenia w akwarium słodkowodnym jest błędem i może doprowadzić do wielu efektów ubocznych takich jak wysyp glonów, stres wśród zwierząt i znaczne wahania parametrów. Akwaryści decydujący się na tak mocne i mocniejsze oświetlenie prowadzą akwaria high-tech, gdzie oprócz znacznych ilości nawozów i zabiegów pielęgnacyjnych stosują środki chemiczne jak chociażby aldehyd glutarowy, który jest zabójczy nie tylko dla glonów, ale także dla flory bakteryjnej w filtrze i bezpośrednio szkodliwy dla zwierząt. Tego typu praktyk nie pochwalam i warto pamiętać, że akwaria roślinne nie zawsze będą dobrym środowiskiem dla zwierząt.
Podsumowanie
Do akwarium najlepiej zdecydować się na świetlówki o mocy 0,35W/l. Tego typu oświetlenie jest szeroko dostępne na rynku, pozwala na hodowlę wielu roślin i jest świetne dla wszystkich zwierząt.Jeśli chcemy akwarium bardziej roślinne warto zainteresować się świetlówkami T5 i kupić lub zbudować zestaw o mocy ok. 0,5 W/l. Taki zestaw daje już naprawdę wiele możliwości.
Jeśli decydujemy się na akwarium ozdobne w stylu "nature" lub roślinny high-tech warto zainwestować w świetlówki o mocy ok. 0,7W/l. W takim akwarium warto jednak zastosować nawożenie dwutlenkiem węgla, a wiele zwierząt może się nie odnaleźć w środowisku zaprojektowanym pod szybki wzrost roślin.
Akwaria rafowe wymagają oświetlenia rzędu 1W/l, jednak ok. połowa oświetlenia to muszą być specjalne lampy aktynitowe.
Ja osobiście polecam zdecydowanie się na plafoniery led - dają jasne, intensywne światło i nie zużywają znacząco więcej energii niż zwykłe żarówki. Naprawdę warto je wypróbować.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie wyglądają. Nie próbowałem tej technologii, ale dość rozsądna cena.
UsuńPosiadam akwarium głównie roślinne dlatego lampa to podstawa aby się one dobrze rozwijały. Na stronie https://www.plantica.pl/produkty/oswietlenie/belki/lampy/led można przejrzeć najnowsze modele lamp. Nawet kiedy mamy typowo rybne akwarium to dzięki takiej lampie, nabierze ono zupełnie innego wyglądu.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zostało opisane.
OdpowiedzUsuńNaprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńZ tego co mi wiadomo to właśnie w takich miejscach również świetnie sprawdza się oświetlenie LED. Ja teraz chcę u siebie w łazience zastosować taśmy LED https://www.dekoportal.pl/artykuly/lazienka/lazienka-porady/tasmy-led-w-lazience-co-wybrac#5 i myślę, że to jest bardzo fajne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe rozwiązanie, ja osobiście zdecydował bym się na inteligentne żarówki.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
https://spectrumsmart.pl/
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńOświetlenie wewnętrzne to kluczowy element w tworzeniu przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni wewnątrz domu. Może obejmować różne typy oświetlenia, takie jak sufitowe lampy, kinkiety, plafony czy lampki stołowe. Oświetlenie wewnętrzne może być dostosowane do różnych potrzeb i nastrojów, umożliwiając regulację jasności i koloru światła. Oprócz swojej funkcjonalności, lampy wewnętrzne są również elementem dekoracyjnym, który dodaje stylu i charakteru do wnętrza. Dzięki zróżnicowanym wzorom i kształtom lamp, można stworzyć unikalną atmosferę w każdym pomieszczeniu.
OdpowiedzUsuń