Zwierzęta jakie chcesz hodować cz.1 - świderki

Seria o zwierzętach, których nie chcemy hodować ma już 4 wpisy. Skoro tyle gatunków jest nieprzyjaznych, to co w takim razie można trzymać w swoim akwarium? Postaram się opisać zwierzęta, które z powodzeniem można wypróbować w swoim akwarium.

W tym cyklu będę opisywał gatunki o następujących własnościach:
  • Towarzyskie. Zwierzęta te z powodzeniem można łączyć z innymi i one raczej nigdy nie będą elementem agresywnym.
  • Praktyczne. Pełnią określone, przydatne funkcje w akwarium ułatwiając akwaryście życie.
  • Łatwe w utrzymaniu. Początkujący może zacząć od tych gatunków i nie powinny mu sprawić problemu.
  • Nie obciążają akwarium.
Ryb w tym cyklu będzie niewiele. Wynika to z prostego faktu, że ryby rzadko nie obciążają akwarium.

Ten konkretny wpis będzie poświęcony świderkowi.
Świderek (Melanoides tuberculata) to gatunek ślimaka. Kształt muszli przypomina czubek śrubki, jest stożkowaty, długi i ciasno zwinięty. Świderki są jasne z brązowymi paskami, chociaż niektóre egzemplarze są ciemniejsze. Rozmiar tego mięczaka zwykle wynosi około centymetra, jednak w naturze potrafią dorosnąć nawet do 8 cm. U siebie w akwarium mam kilka osobników mających 4 cm.
Świderki mogą żyć w każdym akwarium, poza morskim oczywiście. Potrafią przeżyć w naprawdę nieprzyjaznych warunkach. Z powodzeniem można je hodować w słoiku.
Tryb życia tych ślimaków jest bardzo spokojny. Przekopują one dno żywiąc się osiadłymi tam resztkami i pełnią rolę czyścicieli. W nocy potrafią wyjść na szybę, lecz w dzień raczej tkwią zakopane w podłożu. Jako, że żywią się tylko odpadkami, nie produkują istotniejszych ilości zanieczyszczeń nie należy ich doliczać do obsady, raczej potraktować jak element filtracyjny.  Świderki nie zepsują wystroju, gdyż najczęściej są schowane w podłożu.
Oczywiste jest, że ślimaki raczej nie stanowią zagrożenia dla innych mieszkańców akwarium. Świderki również nie podgryzają roślin. Jedyną wadą jest to, że mogą przypadkiem wykopać świeżo, płytko zasadzoną roślinę. Teoretycznie potrafią uszkodzić ikrę lub młode larwy ryb, w praktyce jak najbardziej można je trzymać w zbiornikach z narybkiem.
Świderki mnożą się niezależnie od akwarysty, lecz nigdy raczej nie dochodzi do plagi, w przeciwieństwie do innych ślimaków, które potrafią zdominować akwarium. Oczywiście do plagi może dojść jeśli ryby są przekarmiane i ślimaki mają zbyt wiele resztek do zjedzenia.

Uważam, że świderek to obowiązkowy element każdego akwarium. Pomagają utrzymać czystość, a nie przynoszą żadnych negatywnych efektów. Cena świderków to około 10 groszy.

Tradycyjnie, jak zwykle: grafika.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 5 - neonki

Filtr do akwarium 50l

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 6 - Otosek przyujściowy