Pielęgnowanie akwarium
Hasło "pielęgnacja akwarium" przewija się w moich wpisach dość regularnie. Chodzi mi o całokształt czynności jakie wykonujemy w celu utrzymania akwarium w dobrym stanie.
Generalnie czynności można podzielić na kilka typów:
- jednorazowe, czyli czynności które wykonujemy tylko przy starcie zbiornika. Wykonanie tych czynności narusza równowagę biologiczną i może wiązać się z restartem zbiornika. Czynności te wiążą się przede wszystkim z zakładaniem akwarium i nastawieniem go zgodnie z projektem. Wykonanie tych czynności oznacza również zmianę projektu.
- okazjonalne czynności, to takie które robimy w konkretnym celu, co jakiś czas. Ogólnie będą to czynności wykonywane rzadko, czyli raz na kilka tygodni.
- czynności wykonywane regularnie, np. co tydzień.
- czynności codzienne.
Czynności jednorazowe:
- ustawienie akwarium
- wprowadzenie podłoża i innych elementów
- wprowadzenie oświetlenia
- wprowadzenie filtracji
- wprowadzenie roślin
Te kwestie sukcesywnie poruszam w innych wpisach, nie będę ich tutaj wyjaśniał.
Czynności okazjonalne:
- leczenie
- zmiana nawożenia
- pomiary parametrów
- przycinki i manipulacje roślinami
- dodawanie zwierząt
- konserwacja filtracji
- konserwacja oświetlenia
- ustawienie ogrzewania
Okazjonalne czynności występują pod wpływem potrzeb. Stanowią odpowiedź na narastające problemy. Bardzo ważne jest, żeby te czynności możliwie najbardziej ograniczać, gdyż stanowią zagrożenie dla stabilności akwarium. Często okaże się, że skutkiem jakiejś zmiany jest wysyp glonów, obumieranie części roślin i stres wśród zwierząt.
Czynności regularne:
- podmiany wody
- nawożenie
- konserwacja filtracji
- czyszczenie szyb
- czyszczenie dna
Typowe czynności pielęgnacyjne, zwykle wykonywane co tydzień. Podmiany wody to zwykle jest 20-30% objętości. Przy podmianie zasysany jest muł z dna. Konserwacja filtracji obejmuje takie czynności jak wymiana wat, płukanie gąbek. Moim zdaniem jest to najżmudniejsza część prowadzenia akwarium, szczególnie nie lubię wykonywania podmianek.
Czynności codzienne:
- włączanie i wyłączanie światła
- karmienie
- nawożenie
- obserwacja
Chyba jest to oczywiste. Początkującym odradzam stosowanie nawozów. Odnośnie obserwacji: warto codziennie rzucić okiem i ocenić kondycję akwarium. Należy natychmiast wyciągnąć martwe ryby jeśli jakieś są. W dobrze prowadzonym akwarium problemy nie powinny się pojawiać, ale im szybciej zareagujemy tym większa szansa na to, że szkody nie będą znaczące.
Bardzo fajny blog akwarystyczny. Zapraszam na mojego bloga: http://rybka.waw.pl/podloze-do-akwarium-roslinnego-dla-roslin-in-vitro/
OdpowiedzUsuń