Dlaczego akwarium

Ludzie czasem zastanawiają się co zrobić z życiem i próbują znaleźć jakieś hobby, np. zwierzątko domowe. Postanowiłem więc w kilku punktach opisać dlaczego akwarystyka JEST i NIE jest dobrym wyborem. Mam nadzieję że nie będę zbyt subiektywny.

Zacznę od zalet.

1. Akwarium nie brudzi

Akwarium nie przekracza granic określonych przez ściany zbiornika. Przy poprawnej obsłudze będzie bezzapachowe, a dobrze dobrane urządzenia zagwarantują bezgłośną pracę.
Dla porównania w "gratisie" do wielu zwierząt dostaje się:
  • alergie
  • kupy
  • kłaki/pióra
  • pogryzione kable
  • dziury w odzieży
  • smród
  • hałas
  • hodowlę karmówki
Akwarium to zdecydowanie najczystsza opcja.

2. Ozdoba

Poprawnie zaprojektowane i zadbane akwarium to ozdoba każdego pomieszczenia. Niektóre zbiorniki mają wręcz artystyczny charakter. Owszem, można urządzić ładne terrarium, ale nawet najpiękniejsze aranżacje odpowiadają co najwyżej przeciętnemu, schludnemu akwarium.

3. Nie wymaga intensywnej opieki

Oczywiście - o akwarium trzeba dbać. Natomiast kilka dni bez karmienia, pominięcie nawet kilku podmianek nie oznacza od razu tragedii. Akwarium umożliwia nawet kilkutygodniowy wyjazd bez konieczności uzgadniania opieki z sąsiadami. Ponadto istnieje wiele systemów automatyzujących działanie akwarium: filtracja, czasowe włączniki światła, automatyczne karmniki, systemy automatycznej podmianki, a nawet pompy z nawozami.
Dla porównania wiele zwierząt wymaga codziennego podawania wody, pożywienia czy wręcz stałego kontaktu. Zaniedbanie może się w bardzo krótkim czasie skończyć tragicznie.

4. W akwarium możesz mieć wiele ryb

20 neonków? Bez problemu, to normalne, ba możesz nawet dołożyć inne gatunki ryb, krewetki, ślimaki i żywe rośliny. Jedynym ograniczeniem jest wydajność filtracji i wielkość zbiornika.
Wprawdzie posiadanie kilku psów, kotów nie jest niczym niezwykłym, ale jednak większa ilość oznacza automatycznie więcej problemów, kosztów i zabiegów. Ponadto łączenie różnych gatunków jest bardzo ograniczone.

5. Koszt

Akwarium kosztuje pewną kwotę pieniędzy, ale niewielki zbiornik i podstawowe rybki to niewielki koszt. W porównaniu do cen rasowych psów lub zwierząt egzotycznych są to grosze. Po początkowych wydatkach ceny karm dla ryb są bardzo niewielkie.

6. Świetne hobby, które się nie znudzi jeśli złapiesz bakcyla

Można mieć psa, królika lub papugę. Owszem, trzeba posiąść pewną wiedzę, można osiągnąć pewne rezultaty. Jednak zgłębianie wiedzy nie prowadzi daleko. Może zwierzę wykona jakąś sztuczkę, może lepsza dieta poprawi jego stan, ale przejście na wyższy poziom to zupełnie inny temat.
W przypadku ryb wiedza odnośnie wody, filtracji, oświetlenia, gatunków, a wreszcie roślin i aquascapingu jest praktycznie nieograniczona. Można zacząć od niewielkiego szkiełka i rozwijać się stopniowo, osiągając imponujące rezultaty.

7. Rośliny

Piękny ogród egzotycznych roślin o niesamowitych kształtach i barwach to jeden z kierunków w akwarystyce. Prawdziwe, żywe rośliny w akwarium to standard obcy innym zwierzętom domowym.
Wiele zwierząt najzwyczajniej zniszczy zieleninę zjadając liście, przekopując podłoże i drapiąc gałęzie. Nawet w przypadku zwierząt, które mogłyby mieć rośliny hodowca musi praktycznie sam zdobywać wiedzę, gdyż niewielu decyduje się na bardziej ambitne aranżacje, a dostęp do ciekawych roślin jest ograniczony.

8. Akwaria mogą mieć rożną wielkość 

Warto podkreślić również, że akwarium może mieć kompaktowe rozmiary np. 45l i olbrzymie rozmiary tysięcy litrów. Jeśli mamy ograniczoną powierzchnię lub nie jesteśmy przekonani czy uda się pociągnąć to hobby dłużej, możemy wybrać mniejszy litraż i powiększyć go później.
Większość zwierząt wymaga znacznie więcej miejsca. Nie tylko jest to miejsce zabrane z naszego ciasnego mieszkania, ale zbyt mały areał klatki lub mieszkania spowoduje, że zwierzę nie będzie się czuło dobrze.

9. Oswajanie ryb

Oczywiście, ryba nigdy nie będzie miała takiego kontaktu z właścicielem jak pies lub papuga, ale jednak nawet taką "podstawową" rybę jak bojownik można nauczyć kilku sztuczek. Oczywiście nie wszystkie ryby będą nam jadły z ręki, ale i wśród ryb można znaleźć przyjaciół.
Jeśli to kryterium jest ważne, warto poszukać informacji w Internecie.


Popularne powody dla których akwarystyka jest "gorsza":

1. Wiedza

Wprawdzie uważam, że z każdym zwierzęciem trzeba przyswoić solidną porcję wiedzy, jednak wiedza z zakresu chemii, biotechnologii, biologii i fizyki jaka towarzyszy zakładaniu akwarium jest naprawdę ogromna. Do tego dochodzi kwestia wyboru jednego bądź kilku z setek gatunków ryb i nawarstwiające się problemy.
Dla porównania pies to jeden gatunek, żółwie to rząd gadów. Ryby obejmują nie dość, że największą liczbę gatunków wśród kręgowców, to mimo podobieństw różnice w zajmowanym środowisku, osiąganych rozmiarach, zachowaniu i wymaganiach są olbrzymie.

2. Ryby nie są puchate

No nie są i zasadniczo ryb się nie głaszcze :)
Jeśli ktoś szuka zwierzęcej alternatywy pluszaka to niestety ryby nie są opcją. Warto mieć jednak na uwadze, że żadnego zwierzęcia nie należy maltretować objawami "miłości". Więc w ostatecznym rozrachunku to może jednak jakiś pluszowy miś i akwarium to rozwiązanie optymalne?

3. Po akwarium widać że jest źle

O ile czegoś naprawdę nie spartolimy, to wiele zwierząt będzie wyglądało nieźle, nawet jeśli warunki jakie im zapewnimy będą dalekie od zalecanych. W akwarium tak nie jest: wysyp glonów i dziadostwo w zbiorniku szybko nam pokaże, że popełniamy błędy.

4. Czasem bywa źle nawet jak jest dobrze (GLONY)

Inwazja krasnorostów w zaawansowanym akwarium roślinnym? Sinice w perfekcyjnie nastawionym akwarium biotopowym?
Niestety, mimo najlepszych chęci akwarium prawie zawsze będzie czegoś brakować do doskonałości. Czasem chcemy tylko usiąść i cieszyć się widokiem rybek, ale praktycznie zawsze będzie coś do poprawy.

5. Konflikty w zbiorniku

Owszem, ryby można łączyć, ale nieumiejętna kompozycja lub charakter jakiejś ryby mogą sprawiać problemy. Warto, podobnie jak w przypadku innych zwierząt zdecydować się na jeden gatunek, przynajmniej na początku.
No ale przecież nikt nie kupuje kota i myszki, to dlaczego w przypadku ryb koniecznie musimy na siłę eksperymentować?

6. Ograniczone interakcje

Oprócz podstawowych czynności w akwarium nie ma miejsca na większe interakcje z rybami. Psa można wziąć na spacer, przekomarzać się z papugą, a króliki oswajać smakołykami.
W przypadku ryb trzeba ograniczyć się do obserwacji. Praktycznie tylko w określonej porze można dawać smakołyki i tworzyć więzi, w innym przypadku rybom grozi przetłuszczenie.
Jednak ma to też zaletę. Oczywiście, że nie weźmiemy akwarium na przejażdżkę rowerową, ale w grudniu nie będziemy musieli wstawać o szóstej żeby wyjść z nim na zewnątrz.

7. Podmianki wody

To jest straszne :)
Każde zwierzę to przede wszystkim obowiązki!

8. Zły start

Czasem akwaryści zaczynają z rybą, która rośnie do dużych rozmiarów, wymaga dużego zbiornika, brudzi i niszczy dekoracje, a sklepy nie chcą jej przyjąć. Nawet największe monstra jak np. Channa micropeltes, pirania Pacu lub Pterygoplichthys gibbiceps kosztują niewielkie kwoty.
W przypadku innych zwierząt trudniej popełnić wielki błąd - pies będzie psem niezależnie od rasy, a większość egzotycznych zwierząt ma całkiem spore ceny i nie da się ich kupić przypadkowo.

9. Nie zawsze wychodzi

Czasem są różne inne powody dla których nasze akwarium nie spełnia naszych oczekiwań. Ryby są ospałe, chowają się, pojawiają się zacieki, filtr głośno chodzi i nie daje się wyregulować.
Wydaje mi się, że w przypadku wielu zwierząt ryzyko jest znacznie mniejsze i znacznie łatwiej określić przed zakupem czy zwierzę spełni nasze oczekiwania czy nie.

Czy warto zacząć z akwarystyką?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Niestety jednak ten początek jest najtrudniejszy - dużo wiedzy do przyswojenia, powolne opanowywanie obsługi zbiornika oraz wiele decyzji które mają wpływ na przyszłość naszego hobby. W zależności od zaangażowania (lub nie, bo w akwarystyce często lepiej zaczekać niż zadziałać) etap ten może trwać latami.
Natomiast po przejściu początkowych trudności akwarystyka staje się bardzo przyjemnym hobby, a piękne akwarium to duma właściciela.

Jeśli chcesz zacząć zapraszam:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 5 - neonki

Pat-mini

Filtr do akwarium 50l