Zakwaszanie z użyciem odkamieniacza - niemożliwe

Zapewne chcielibyście się dowiedzieć jak zakończyły się doświadczenia z zakwaszaniem wody przy użyciu odkamieniacza :)

Napiszę krótko: moje podejrzenia się sprawdziły. Napisałem:
Niestety pewną wadą kwasu cytrynowego jest to, że jest związkiem organicznym - może być wchłaniany i przetwarzany przez organizmy żywe. To rodzi nowe poważne pytanie - na ile stała będzie wartość pH uzyskana przez kwasek cytrynowy? Czy bakterie, rośliny i zwierzęta po prostu zjedzą co znajdą w wodzie i po chwili ten kwasek zniknie, czy wprost przeciwnie, dobrze się utrzyma w akwarium?
I niestety - kwasek znikał. Przypomnę, że po zakwaszaniu uzyskałem pH na poziomie 6,9. Po tygodniu miałem już 7,3 i próbowałem dodać więcej odkamieniacza żeby zbić pH, jednak ciągle utrzymywało się ono na wartości 7,3.
Nie wiem dokładnie co było powodem podwyższania pH do tej wartości, ale z pewnością mogę stwierdzić, że:
  1. Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym jest krótkotrwałe.
  2. Tym samym należałoby dozować ilości duże i dość często.
  3. Z tego tez powodu pomijalne zanieczyszczenia mogłyby na dłuższą metę okazać się istotne. Odkamieniacz, ale nawet i oczyszczony kwasek cytrynowy zawiera różne mniej lub bardziej określone związki chemiczne, których nie należy podawać lekkomyślnie.
  4. Jednak mimo wszystko wartość pH spadła do tego 7,3, wiec możemy spróbować delikatnie obniżyć pH, ale na pewno nie przyniesie to tak dobrych i stabilnych rezultatów jak zakwaszanie kwasami mineralnymi, ani też nie będzie takie bezpieczne i naturalne jak korzystanie z torfu.
  5. Nie sprawdziłem i nie mam możliwości sprawdzenia jak kwasek cytrynowy reagowałby z innymi aktywnymi elementami akwarium: wkładami do filtracji chemicznej, podłożami aktywnymi i chemikaliami podawanymi do wody.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 5 - neonki

Filtr do akwarium 50l

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 6 - Otosek przyujściowy