Ryby, które polecam 2 - Razbora galaxy, danio perłowe, Celestichthys margaritatus

Razbory galaxy to świetne rybki dla początkujących akwarystów. W sugerowanym przez mnie akwarium (link) wielkości ok. 50l z powodzeniem można umieścić stadko tych rybek, a później rozszerzyć obsadę o inne gatunki.
 
Zacznę może od wypisania nazw tej rybki:
  • Razbora galaxy - pierwotna nazwa gdy wkrótce po odkryciu uznano tę rybę za razborę
  • Mikrorazbora galaxy - wariant pierwotnej nazwy
  • Microrasbora sp. galaxy - robocza nazwa łacińska
  • Danio perłowe/perłowy - poprawna nazwa polska
  • Danio galaxy - wariacja nazwy pierwotnej i nowej
  • Niebiańskie danio perłowe - bezsensowne tłumaczenie najnowszej nazwy łacińskiej
  • Danio niebiańskie - niebiańskie od galaxy
  • Rasbora margaritatus - pierwsza nazwa łacińska
  • Celestichthys margaritatus - druga nazwa łacińska podkreślająca odrębność od razbor
  • Danio margaritatus - najnowsza nazwa łacińska
Wytłuszczone nazwy to najważniejsze, Razbora galaxy to najpopularniejsza nazwa handlowa i w zasadzie nie ma żadnego powodu żeby tę nazwę zmieniać. Galaxy to świetne nawiązanie do członu ,,celeichtys'' drugiej nazwy łacińskiej (niebiańska rybka), a ,,razbora'' dobrze określa o jaki typ rybek chodzi. Danio perłowe to nazwa bardziej poprawna i również popularna. Ja będę używał nazwy Razbora galaxy

Krótka historia

Razbora galaxy została odkryta w roku 2007. Rybka ta ma 2cm wielkości oraz niesamowite barwy. Większość ryb tej wielkości bywa przezroczysta i bardzo płochliwa. W przeciwieństwie do innych, Galaxy to rybka soczyście ubarwiona na czekoladowy kolor z pomarańczowymi plamkami i czerwonymi płetwami. Ponadto ryby te, jak na danio przystało, są aktywne i odważne.
Wraz ze wzrostem popularności zbiorników nano (mniejszych niż 50l objętości) małe rybki stały się towarem bardzo poszukiwanym. Odżyły hodowle gupików, drobniczek i innych małych żyworódek. Rynek szturmem podbiły krewetki rozmaitych gatunków. Nic dziwnego że kolejny mikroskopijny gatunek o niesamowitych walorach estetycznych i behawioralnych w zaledwie kilka lat zdominował akwaria na całym świecie.
Razbora galaxy została początkowo zaklasyfikowana do razbor, ze względu na swój mikroskopijny rozmiar. Dotychczas znane gatunki małych rybek z Azji to właśnie Razbory. Jednakże kolejne badania pokazały, że Razbora galaxy jest dużo bliższa gatunkom danio.
Razbora galaxy pochodzi z wód Birmy, kraju który niedawno stał się prawdziwą kopalnią małych i interesujących rybek. Żyje w górskich stawach i bagniskach które występują wzdłuż rzeki Salween.

Jakie warunki zapewnić?

Jeśli chodzi o wymagania to według danych, pH powinno być między 6,5, a 7,5 (7,3 najlepiej), woda powinna być średnio twarda (ok. 10-15 stopni niemieckich). Preferowana temperatura to 20-26 stopni, najlepiej 24.
Realnie jednak razbora galaxy nie ma żadnych większych wymagań. Z powodzeniem może być trzymana w naszej kranówce.

W akwarium najlepiej mieć trochę roślin, w których te małe rybki mogą się chować, ale ważna jest również przestrzeń do pływania. Ryby te bardzo dobrze czują się w akwariach roślinnych, a także w zbiornikach ozdobnych. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do wykorzystywanego podłoża i wystroju, o ile tylko użyte materiały nie są toksyczne. Ja oświetlam w swoim akwarium 1W1/l wody, jest to bardzo dużo, nie zauważyłem nadmiernej płochliwości.

Zbiornik powinien mieć co najmniej 40cm długości, ale znacznie lepiej zdecydować się na akwarium o długości 50cm. Razbory galaxy to rybki bardzo aktywne i brak przestrzeni do pływania widać po ich zachowaniu. A z racji tego, że dobrze jest dodać jakiś gąszcz, to stworzenie dwóch stref najlepiej zapewnić w większym zbiorniku.

Rybkom należy zapewnić filtrację, wystarcza filtr wewnętrzny o przepływie ok 6-10 razy większym niż objętość akwarium. Oczywiście polecam cotygodniową podmianę 10% objętości wody oraz czyszczenie gąbki w filtrze.

Karmić drobnymi szczyptami suchego pokarmu dwa razy w ciągu dnia.

Genialna pierwsza rybka

Te aktywne rybki pięknie dodadzą życia akwarium i nie powinny sprawiać żadnych kłopotów.

Razbor galaxy należy trzymać co najmniej 6, aczkolwiek ja uważam, że najlepiej od razu kupić co najmniej 10. W sugerowanym przez mnie akwarium (link) wielkości ok. 50l z powodzeniem można umieścić 10-20 sztuk tego gatunku.

Jedyną wadą jest niestety cena tej rybki - 6złotych za sztukę, przy zakupie 10 sztuk to 60zł. Jest to kwota, którą nie każdy chce wydać, ale ja uważam, że warto.

Oprócz tego obsadę można potem zwiększyć o różne gatunki, wypisane poniżej:
Wszelkie ślimaki,
Krewetki:
  • Red cherry,
  • Babaulti,
  • Amano,
 Ryby:
  • otoski,
  • kiryski,
  • zbrojniki (należy pamiętać, że nie wszystkie zbrojniki pasują do małych akwariów!),
Z kolei lepiej nie łączyć z większymi niż 6cm sumami czy pielęgnicami, bo te ryby mogą zjeść małe rybki. Należy też unikać brzanek, są bowiem bardzo aktywne i zdominują zbiornik.
Razbora galaxy nie powinna być łączona z drobnymi labiryntowymi, gdyż razbora preferuje czyste, płynące, chłodne wody, a labiryntowe wody torfowe, żyzne i ciepłe.

Zachowania

Samce wykazują niewielką agresję wewnątrzgatunkową i potrafią się ganiać po zbiorniku, ustalać niewielkie terytoria. Mimo to tej agresji jest bardzo mało. Rybki nie są płochliwe i jak na tak małe organizmy, chętnie prezentują swoje wdzięki, znacznie lepiej niż prawdziwe razbory, które potrafią całymi dniami przebywać w krzakach poza zasięgiem wzroku.

Rozmnażanie polega na rozrzucaniu ikry po dnie. Gdy na dnie znajduje się mech jest duża szansa, że z jajek wyklują się młode i podrosną, nawet bez zapewnienia specjalnych warunków. Jeśli decydujemy się na specjalne zbiorniki do hodowli należy zapewnić również odpowiednie pożywienie - pierwotniaki. Myślę, że Razbory galaxy znajdą chętnych nabywców wszędzie.

Tradycyjnie, jak zwykle: grafika.

Komentarze

  1. chłopie zdecyduj się: otoski czy otocinklusy.
    Ten blog to tragedia

    OdpowiedzUsuń
  2. Tragedia to jesteś Ty komentatorze biedny...

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 5 - neonki

Filtr do akwarium 50l

Zwierzęta jakich nie chcesz hodować cz. 6 - Otosek przyujściowy